Skip to content

Loy Krathongi tähistatakse 2017aastal 03.novembril

Loy Krathong festival on väga populaarne Tais ja ümberkaudsetes riikides ning oluline iga-aastane pühalik üritus ja võimalus pidutseda. Selle kombe vanuseks arvatakse olevat üle 800 aasta.  Loy Krathong  toimub täiskuu õhtul kui on traditsioonilise Tai kuukalendri järgi  12. kuu.  Sellel täiskuu õhtul minnakse lähima jõe, järve või mereranna äärde, et lasta ujuma väike isetehtud parveke, lootes õnne uuel aastal.

Loy Krathongi  põhieesmärkidest on tänada ja vabandada vee jumalanna ja Buddha ees. Tänada neid selle eest, et vesi aitab kasvatada saaki ja toetab elu kogu maailmas. Lisaks on see ka võimalus, et vabandada vee reostamise eest.

Tänamise ja vabandamise märgiks lastakse vette väike parveke „Krathong“ , mille alus on tavaliselt valmistatud banaanipuust või saiast, mis aga omakorda on kaetud kenasti volditud banaanipulehtedega, dekoreeritud lilledega, küünla ja kolme viirukiga. Krathong pannakse vette ujuma soovitavalt allajooksu, et see võimalikult kaugele ujuks. Paarid vabastavad kumbki oma Krathongi  kõrvuti ja kui need püsivad koos, siis on see märk igavesest armastusest nende vahel.

Vanadel aegadel lõikasid inimesed oma küüsi ja juukseid ning panid need Krathongi. Sedasi peletati endast eemale halba õnne ja haigusi. See komme on säilinud senini.

Phuketil tähistatakse Loy Krathongi kõikides mererandades, Sapan Hin järves, Karoni järves, Nai Harni järves ja üldse kõikides veekogudes üle Phuketi. Randades on tekkinud uus komme, et lennutatakse õhku kuumaõhulaternaid. See on imeline vaade. Sel aastal on hoiatatud ka lennufirmasid, et need väldiksid teatud piirkondi, kus laternaid õhku lennutatakse.

Krathonge ei pea te ise valmistama, neid müüakse sellel ajal igal pool. Suuremates randades ja turistilõksudes on hinnad 100-250bahti, kuid näiteks Phuket Townist võite saada oma parvekese lausa 30-50bahtiga.

Lisaks on saare erinevates kohtades Krathongi valmistamise töötoad, kus saate koos taikatega seda toredat tegevust harrastada.

Saarel toimub sel õhtul igalpool, igas suuremas rannas on oma festivali ala, pakutakse süüa ja pidu hommikuni.  Festival langeb kokku ka koolivaheajaga, et terve perega saaks seda püha nautida.

Laadige oma fotokate akud täis ja pange vaim valmis, sel õhtul saate imelisi pilte teha. Samas ärge unustage end kaamera taha pilte klõpsima, vaid võtke korraks aeg maha ja lihtsalt nautige seda ilu.

 ©Phuket.ee